Yara Bakım Birimi
25 Haziran 2021


İŞLEM PROSEDÜRÜ : Necip Fazıl Şehir HastanesiYara Bakım Birimi 13 yatak kapasitesi ile hastalarımıza  hizmet vermektedir.

Genel Bilgilendirme ;

Diyabetik ayak yarası olan hastaların uzun süreli ve ciddi tedavilere gereksinimgöstermesi, tedavinin birçok bölümü ilgilendirmesi nedeniyle multidisipliner bir yaklaşımı gereklikılmaktadır.

Diyabetik ayak; diyabet yani şeker hastalığının komplikasyonlarından olan ayak, parmak ya datopuklarda oluşan yaraların tanımlanması olup, nöropati ve periferik arter hastalığına bağlı basınç artışıve bu duruma enfeksiyonunda katılımıyla ortaya çıkan, uzuv kaybına kadar götürebilen ve hayatitehlikeye neden olan birkomplikasyondur. Diyabetik ayak ileri evrediyabet hastalığının göstergesidir.Kan şekeri düzensiz ve yüksek seyreden diyabetli bireylerde, diğerlerine göre diyabetik ayak problemleridaha fazla görülmektedir.

Diyabetik hasta eğitiminin yeterli olmaması ve hastaların enfeksiyon ilerledikten sonrahastaneye başvurmaları amputasyon oranını artırmaktadır. Bu yüzden diyabetik hasta eğitimine, özelliklede ayak bakımına daha fazla önem vermemiz ve zaman ayırmamız gerektiği görülmektedir.

SERVİSİMİZ PERSONELLERİ: Diyabetik Ayak ve Yara Bakım Ünitesinde 1 Sorumlu Uzman Hekim (Genel Cerrahi Uzmanı ), Dahiliye (endokrinoloji), Enfeksiyon Hastalıkları, Ortopedi vePlastik Cerrahi gibi branş hekimleri ortakhızlı ve koordinasyoniçinde birlikte çalışılmaktadır; ayrıca 8 sağlık çalışanı bulunmaktadır.

 SERVİSİMİZİN YERİ: Necip Fazıl Şehir HastanesiYara Bakım Birimi ile Yara Bakım Polikliniği hastanemiz servisler bölümü 1.katında yer almaktadır.


       


         
  • DSC_0165.JPG
  • DSC_0164.JPG
  • DSC_0168.JPG
  • DSC_0169.JPG
  • yarabakım4.jpg
  • yarabakım1.jpg
  • yarabakım2.jpg